Tervetuloa juhlimaan Manse Pridea 2023! 🌈

12.6.2023

Tervetuloa osallistumaan tÀnÀÀn alkavaan Manse Pride 2023 -tapahtumaan, joka jÀrjestetÀÀn Sinuiksi ry:n toimesta yhteistyössÀ Tampereen kaupungin kanssa. TÀmÀ vuosittainen tapahtuma pyrkii edistÀmÀÀn seksuaali- ja sukupuolivÀhemmistöjen tasa-arvoa ja oikeuksia, ja tÀnÀ vuonna meillÀ on entistÀ enemmÀn syitÀ juhlaan. Sinuiksi ry juhlistaa tÀnÀ vuonna 50-vuotista taivaltaan, mikÀ antaa lisÀmerkitystÀ tÀmÀn vuoden Pride-tapahtumalle.


Tapahtuman tiedot

Manse Pride jÀrjestetÀÀn 12.6. - 17.6. ja viikon aikana on tÀnÀ vuonna yli 80 tapahtumaa. Kannustamme kaikkia tasa-arvon, itseilmaisun ja inklusiivisuuden kannattajia liittymÀÀn mukaamme juhlimaan Manse Pridea ja löytÀmÀÀn omat tavat osallistua toimintaan ja juhlintaan. Virallisen ohjelman osana jÀrjestetÀÀn erityinen 50-vuotisjuhlanÀyttely Tampere-talon Talvipuutarhassa. Se on upea tilaisuus uppoutua yhteisömme rikkaaseen historiaan ja saavutuksiin Tampereella. Kattavan tapahtumaohjelmiston löydÀt osoitteesta https://www.mansepride.fi/ohjelma/.


Yhdistyksen avoimien ovien pÀivÀ

Yhdistyksemme avoimien ovien tapahtuma on tiistaina 13.6. klo 13:00 – 17:00, tĂ€llöin myös osa Manse Priden ja juhlavuoden tuotteista on ensimmĂ€istĂ€ kertaa myynnissĂ€, mutta tuotteita myydÀÀn myös puistojuhlassa Sinuiksi ry:n pisteellĂ€. Tuotteita ostamalla tuet jĂ€rjestömme toimintaa ja halutessasi voit tutustua myös yhdistyksen tukemiseen lahjoittamalla sivulla: Lahjoita | Sinuiksi ry.


Elokuvailtoja

Itseni kaltaisille elokuvaharrastajille haluan suositella Manse Pride -viikon elokuvailtoja, joita olen jÀrjestömme puolesta ollut yhteistyössÀ suunnittelemassa. ElokuvanÀytöksiÀ ovat:

  • Alessandro Guida, Matteo Pilati: Mascarpone (2022) - Maanantaina 12.6.2023, kello 19:00 - 20:45
  • Tampere Film Festival goes Manse Pride -lyhytelokuvanĂ€ytös - Torstaina 15.6.2023, kello 19:00 - 21:00 (Ennen torstain nĂ€ytöstĂ€ Elokuvakerho Monroe jĂ€rjestÀÀ Kulttuurivisan Ravintola Rainan tiloissa klo 18:00 alkaen.)
  • Pride-afterit ja elokuvanĂ€ytös "Are You Proud?" (2019) - Perjantaina 16.6.2023, kello 18:00 - 21:00

NÀytöksistÀ saa alennusta Sinuiksi ry:n jÀsenkortilla ja perjantain nÀytös aftereineen on ilmainen. LisÀtietoja elokuva-iltoihin liittyen löydÀt verkkosivuiltamme sivulta: Manse Pride -viikon elokuvaillat | Sinuiksi ry.


Marssi ja pÀÀjuhla

Manse Pride -viikon huipentuma on tietysti marssi, pÀÀjuhla sekÀ Leimarit lauantaina. Marssi lÀhtee liikkeelle Koskipuistosta klo 15:00 ja kulkee KyttÀlÀn, Rongankadun alikulun ja Tammelan kautta Sorsapuistoon, jossa pÀÀjuhla jÀrjestetÀÀn. PÀÀjuhlan pÀÀesiintyjÀnÀ tulee olemaan mahtava Knife Girl. LisÀtietoja löydÀt osoitteista https://www.mansepride.fi/marssi/ ja https://www.mansepride.fi/paajuhla/.


Yhteistyökumppanit

Haluan ilmaista kiitollisuutemme pÀÀkumppaneillemme, Tampereen kaupungille, Goforelle, Suomen Punaiselle Ristille ja Amnesty Internationalille. KiitÀmme myös Queer Joeta, Siili Solutions Oyj:tÀ ja Ravintola MixeitÀ arvokkaasta tuesta osana yhteistyökumppaneitamme.


Juhlikaamme yhdessÀ ja jatkakaamme yhteistÀ matkaamme kohti hyvÀksyvÀmpÀÀ yhteiskuntaa. Manse Pride ei ole pelkÀstÀÀn ilonaihe, vaan myös tÀrkeÀ kannanotto tasa-arvon puolesta kÀytÀvÀssÀ taistelussa. MeidÀn on varmistettava, ettÀ tasa-arvoasiat pysyvÀt jatkossakin Suomessa esillÀ ja meillÀ on vielÀ paljon työtÀ edessÀmme.Sinuiksi ry:n puheenjohtaja Jari Kuisma

Pride-humuisin terveisin, 

â€ïžđŸ§ĄđŸ’›đŸ’šđŸ’™đŸ’œđŸ€ŽđŸ–€đŸ€

Jari

Sinuiksi ry:n hallituksen puheenjohtaja